WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA LIONS CLUB OLSZTYN

II Warmińsko-Mazurskie Dni Pola

W-MODR
Warmińsko-Mazurskie Dni Pola co roku przyciągają wielu rolników, którzy chcą poszerzyć swoją wiedzę na temat uprawy roślin.

Pokazy polowe, prelekcje i rozmowy o innowacyjnych rozwiązaniach stosowanych w rolnictwie. Tak rozpoczęły się tegoroczne Warmińsko-Mazurskie Dni Pola. Spotkania skierowane są głównie do rolników, którzy chcą poszerzyć swoją wiedzę na temat uprawy roślinnej. „One służą i rolnikom, i naukowcom. To nie jest tak, że tylko rolnicy mogą się czegoś dowiedzieć od nas, my również chętnie uczestniczymy w tego rodzaju wydarzeniach, bo też mamy taki bezpośredni kontakt z praktyką” – podkreśla prof. Krzysztof Jankowski, dziekan Wydziału Rolnictwa i Leśnictwa UWM.

Wojewódzkie Dni Pola każdego roku przyciągają wielu rolników. W Rożentalu w powiecie iławskim gospodarze mieli okazję zapoznać się z branżowymi nowinkami. Rozmawiali m.in. o odmianach roślin, które najlepiej rosną na danych gatunkach gleb i najlepszych nawozach dla ich dobrego wzrostu. „To jest bardzo ważne, bo to jest coś nowego, dla nich to są nowe odmiany, których oni nie stosowali, więc teraz chodzi o to, żeby ich przekonać do tych odmian” – mówi Zbigniew Rudnicki z Warmińsko-Mazurskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Olsztynie.

Dni Pola to okazja do prezentacji odmian zbóż na poletkach doświadczalnych należących do rolników. Pan Piotr Zakrzewski na swoim polu w okolicach Rożentala zasiał między innymi pszenżyto ozime i pszenicę. „Dwie odmiany zasiałem eksperymentalnie, bo jedną już miałem odmianę dwa lata, a teraz nową odmianę wziąłem i sprawdzę ilościowo i wagowo, jak wychodzi mi z hektara” – mówi Piotr Zakrzewski.

Akcja organizowana przez Warmińsko-Mazurski Ośrodek Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Olsztynie obejmuje zajęcia teoretyczne i praktyczne. Wykład inauguracyjny wygłosiła Marta Damszel z Wydziału Rolnictwa i Leśnictwa Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Skupiła się na aktualnych problemach w ochronie zbóż przed patogenami oraz możliwościach ich rozwiązania.

W każdym powiecie spotkanie z cyklu „Dni Pola” będzie nieco inne. „Te tematy pomiędzy powiatami się różnią. Są one dostosowane, te główne tematy wiodące, o których mówimy na polu, są dostosowane do kierunków produkcji w danym powiecie, najczęstszych problemów zgłaszanych przez rolników, także jest z czego wybierać” – mówi Małgorzata Micińska-Wąsik, zastępca dyrektor Warmińsko-Mazurskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Olsztynie.

Warmińsko-Mazurskie Dni Pola odbędą się łącznie w 19 powiatach regionu. Zakończą się 7 lipca w powiecie działdowskim.