WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA LIONS CLUB OLSZTYN

Festiwal Mendelsohna

KOPERNIK.TV
Pięć dni wypełnionych przeszło dwudziestoma atrakcjami, przywracającymi pamięć o wielokulturowej historii Warmii i Mazur. Za nami Festiwal Mendelsohna.

Bet Tahara – Dom Oczyszczenia, obecnie zwany też Domem Mendelsohna – to jedna z ostatnich pozostałości po obecności Żydów na Warmii i Mazurach. Autorem jego projektu był urodzony w Olsztynie Erich Mendelsohn, słynny modernistyczny architekt żydowskiego pochodzenia. Trudną historię Żydów na Warmii i Mazurach przypomina Festiwal Mendelsohna, organizowany przez Fundację Borussia.

„Różnorodność wzbogaca, a nie dzieli nas. Natomiast żeby to zrozumieć, musi nastąpić okazja do spotkania z ludźmi z innych kręgów kulturowych, innego wyznania” - mówi o idei festiwalu Kornelia Kurowska, prezes Fundacji Borussia.

„Festiwal Mendelsohna” to pięć dni wypełnionych wydarzeniami kulturalnymi i naukowymi, które mają na celu przywracanie pamięci o wielokulturowej historii Warmii i Mazur oraz integrację współczesnych mieszkańców regionu. Wystawy, wykłady i otwarte dyskusje są okazją do rozważań na temat aktualnych przemian kulturowych i społecznych w Polsce i Europie, które dotykają także Warmii i Mazur.

Festiwal Mendelsohna, który jest następcą Dni Kultury Żydowskiej organizowanych do 2015 roku, na stałe wpisał się w proces kształtowania kultury Olsztyna. „Borussia poszerza ten Festiwal, nie porzucając wątków żydowskich, ale szczególnie koncentrując się na pojęciu „innego” i dlatego każda inna kultura i każda inna narodowość są mile widziane” - mówi Kazimierz Brakoniecki, poeta, pisarz, tłumacz i współzałożyciel Borussi.

Patronat nad Festiwalem Mendelsohna objęła Ambasada Izraela w Warszawie. Zorganizowano go po raz drugi.