WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA LIONS CLUB OLSZTYN

Aktywni i bezpieczni

NOWE MIASTO LUBAWSKIE
Osoby w wieku poprodukcyjnym stanowią już 23 procent polskiego społeczeństwa. Z myślą o seniorach Nowe Miasto Lubawskie przygotowało szereg programów i akcji aktywizujących.

Studiują, uczęszczają na zajęcia muzyczne, gimnastyczne, plastyczne, spotykają się i spędzają czas we własnym gronie. Współczesny senior nie chce siedzieć w domu. Spełnianie marzeń starszych osób ułatwiają władze Nowego Miasta Lubawskiego. „Trzeba by zacząć od tego, że polskie społeczeństwo się starzeje, nie tylko w Nowym Mieście, ale w całym kraju, dlatego już w 2011 roku powstał w Nowym Mieście Lubawskim pierwszy klub seniora. W 2012 powołaliśmy Uniwersytet Trzeciego Wieku, pracowaliśmy nad kopertą życia, później – w 2015 roku – powstała Miejska Rada Seniorów” - relacjonuje Józef Blank, burmistrz Nowego Miasta Lubawskiego.

W Nowym Mieście Lubawskim, w ramach projektu ze środków Unii Europejskiej, w roku 2019 powstały dwa kluby seniora, które łącznie mają miejsce dla 160 osób. „W naszym Klubie Seniora odbywają się takie zajęcia, jak muzykoterapia, zajęcia muzyczne, warsztaty manualne, rękodzieło, warsztaty szachy, scrabble, brydż, warcaby, również są zajęcia kulinarne i relaksacyjno-gimnastyczne” - informuje Astride Nicaise, koordynator Klubu Seniora przy MCK w Nowym Mieście Lubawskim. Uniwersytet Trzeciego Wieku to natomiast szansa na drugie, a dla niektórych pierwsze studenckie życie. Uczelnia w Nowym Mieście Lubawskim, wspierana środkami z budżetu miasta, liczy 165 studentów. „Główną naszą działalnością są zajęcia edukacyjne – wykłady z psychologii, z Biblii, z historii. Zajęcia geograficzno-krajoznawcze, zajęcia przyrodniczo-ekologiczne, zajęcia z literatury, zajęcia z języka rosyjskiego, zajęcia kulinarne, czy chór” - wymienia Elżbieta Grzonkowska, prezes Uniwersytetu.

Podczas codziennych aktywności seniorzy nie mogą zapominać o swoim zdrowiu i bezpieczeństwie. Z tą myślą stworzono m.in. Kopertę Życia. „Polega ona na tym, że senior wypełnia kartę informacyjną, gdzie wskazuje swoje dane zdrowotne, wpisuje, jakie pobiera leki, wskazuje swoich najbliższych. Nasi ratownicy mają wiedzę na ten temat, że ta karta, koperta życia znajduje się w lodówce” - wyjaśnia Dorota Osińska, kierownik referatu oświaty, kultury i sportu w Urzędzie Miejskim. W Nowym Mieście Lubawskim funkcjonuje także Karta Seniora, czyli system zniżek dla osób starszych, między innymi na zakup mebli, okularów, opału czy chociażby na usługi fryzjerskie, fotograficzne i przejazdy taxi. Oprócz tego miasto promuje też Warmińsko-Mazurską Kartę Seniora. W trosce o bezpieczeństwo osób starszych Nowe Miasto realizuje zaś program teleopieki, czyli systemu domowego powiadamiania. „Przekazujemy telefon seniorom, jest to telefon albo stacjonarny, albo komórkowy, to już według upodobań seniora, z nadajnikiem SOS. Nadajnik jest połączony z Centrum Obsługi Klienta. W momencie, kiedy senior czuje zagrożenie, nie może sobie z czymś poradzić, naciska nadajnik” - mówi Dorota Osińska. Po naciśnięciu nadajnika następuje przekierowanie do Centrum Obsługi, gdzie senior uzyska niezbędną pomoc.

Do rozwijania tego typu projektów mocno przyczynia się Miejska Rada Seniorów. A oprócz tego w mieście działa także oddział Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów. Zajmuje się organizacją wycieczek – i to nie tylko po Polsce.

Więcej informacji na temat zajęć, wyjazdów, a także koperty życia i domowego centrum powiadamiania można znaleźć na stronie Urzędu Miejskiego w Nowym Mieście Lubawskim: www.umnowemiasto.pl.